Tatile çıkmanın keyfini tam anlamıyla yaşamak için işe önce doğru valiz hazırlamaktan başlayın. Bunun için öncelikle hangi valiz türlerinin ne işe yaradığını bilmeniz gerekiyor. İhtiyaçlarınız doğrultusunda tercih edeceğiniz valiziniz, sorunsuz şekilde tatilinizin sonuna kadar size eşlik edecektir.

Yaşasın! Tatile gidiyorsunuz? Peki ama tatilinizin kabusa dönüşmemesi için nasıl valiz hazırlamanız, hangi valizi seçmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Yanlış bagaj seçimi, tatiliniz henüz başlamadan sizi bozguna uğratabilir. Fazla ağır, dayanıksız, kirli, ıslak, tekerleği bozuk, kilidi paslı ya da kısaca işe yaramaz bir valizle yola çıkmak doğru bir seçim olmasa gerek. Doğru valiz seçimi, yeterince organize olmanızı kolaylaştırırken, kendi kendine yetebilen bir yolcu olmanızı da sağlar. Olası sorunları bertaraf edebilmek ve hafif seyahat edebilmek için doğru valizi seçmek hayati önem taşır. İyi ama hangi valizi tercih edeceksiniz? Bu tercihi neye göre yapacaksınız? Bu bilgiler, hangi valizlerin ne işe yaradığını anlatırken bir yandan da size doğru valiz seçimi yapmanız için A’dan Z’ye önemli ipuçları veriyor.

Başlarken, bu soruları mutlaka sorun!
•  Çanta nasıl açılıp kapanıyor?
•  Ağırlığı ne kadar?
•  Çantayı nasıl taşımak sizin için daha kolay? (omuzunuzda, sırtınızda, tekerlekli ya da hepsi bir arada)
•  Çantayı ne kadar süre taşıyacaksınız? (yürüme mesafelerini, ulaşım araçlarını ve diğer aktiviteleri değerlendirin)
•  Alan ve kullanım şartları neler? (Merdiven – yokuş çıkılacak mı? Bozuk yolda yürünecek mi? İçeride mi dış mekanda mı kullanılacak? Çamur, toz gibi dış etkenler neler? Hangi ulaşım araçları kullanılacak?)
•  Çantayı ne şekilde toparlayıp organize edeceksiniz?
•  Uzun dönemli seyahat ihtiyaçlarınız neler?

Omuz çantaları
Omuz çantası, omuzunuza asılabilen uzun askı ilave edilmiş olan çantalardır. Köpük dolgu ve bir çeşit boru sistemi çantaya şeklini veren öğeler arasındadır. 1-2 ya da 3 farklı bölümden oluşan bu çantaları organize etmek oldukça pratiktir. Ayrıca dar alanlara kolaylıkla sığabildiği için kullanım kolaylığına sahiptir.

Üç bölümlü omuz çantaları
Yaklaşık 51 cm’lik üç bölümlü omuz çantaları, yüksek kapasiteleri sayesinde (2-5 günlük) kısa geziler (6 günlük ve daha uzun), plansız geziler ya da iki farklı giysi tarzını gerekli kılan seyahatlerde rahatlıkla kullanılabilirler. Çantanın giysilerinizi yerleştireceğiniz en az iki bölümünün tamamen açıldığından emin olun. Örneğin sıcak havalar için günlük giyeceğiniz hafif giysileri bir göze yerleştirebilir; iş kıyafetlerinizi ya da daha serin hava durumu için yanınıza alacağınız giysilerinizi ikinci göze; kalan eşyalarınızı da üçüncü bölüme dizebilirsiniz. Ayrıca köpük dolgu gibi pratik malzemeler kullanılarak yapılan bu çantalar, eşyalarınızı yerleştirirken de formu bozulmadan durarak size yardımcı olur. Rahatça dolaplara sığdıklarından eşyalarınız da içinde buruşmaz.

Sırt çantaları
Seyahat çantaları, bazı zamanlarda dönüştürülebilen sırt çantaları olarak bilinir. Çünkü taşınmaları oldukça kolay ve pratiktir. Sırt çantaları zor koşullara da dayanıklıdır. Yatay ve dikey taşınabilen bu çantalar, dik durumda olduklarında sırt çantasına dönüşebiliyor; bel kemeri ve sırt askıları çantanın arka kısmında yer alıyor. Gezi amaçlı bir seyahate çıkıyorsanız ya da bağlantı uçuşları arasında koşturmanız gerekiyorsa bu sırt çantaları omuzlarınızdaki yükü %80 oranında belinizle paylaştırarak sizi rahatlatabilir. Birçok sırt çantası yan kısımlarında ekstra cepler ve ayırılabilen bölmelere sahiptir. Bu da size ikinci bir çanta kapasitesi kazandırır. Sırt çantanızı hazırlarken uçacağınız havayolları firmasının kurallarına uymaya dikkat edin.

El çantaları
Hafif el çantaları, genel olarak tur gezileri için kullanışlıdır. Eğer tüm gün boyunca ve akşam saatlerinde de otele dönmeden dışarıda olmanız gerekliyse, el çantanızın içerisinde ihtiyaç olduğunda değiştirmeniz durumunda birkaç giysi, ayakkabı ya da aksesuarlar, şemsiye, yağmurluk, el rehberi ve kamera yerleştirebileceğiniz kadar yer olmalıdır. Çoğu el çantası tasarımları kilitlenebiliyor; hatta tekerlekli bagajınızla koordinasyon içerisinde fonksiyonel biçimde kullanabileceğiniz tasarımlar da mevcut. “Son dakika çantaları” da el çantası sınıfına girebilir.

Bel çantaları
Bazı yolcular el çantası yerine bel çantası kullanmayı tercih ederler. Bu çantaların içerisine giysi, ayakkabı, şemsiye gibi ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları sığdıramazsınız; ayrıca turist olduğunuz hemen anlaşılır. Güvenlik için bu çantaları belinize bağlı biçimde taşımalısınız; fakat yine de içerisine pasaport, nakit para, billet, kredi kartları gibi kaybolmasını istemediğiniz eşyaları koymamanızı öneririz. Bunları güvenlik cüzdanlarınızda muhafaza edin.

Kamera, bilgisayar ve iş çantaları
Kamera çantaları, diz üstü bilgisayar çantaları ve evrak çantaları, el bagajı olarak değerlendirilir. Bu yüzden tüm bu malzemeleri ve şahsi eşyalarınızı tek bir çantada toplamanız iyi fikir olabilir. Bunun için çok farklı tasarımlar satışa sunulmakta, siz güvenliğiniz için kilitli olan ve fazla göze çarpmayan modelleri seçin. Köşeli evrak çantaları, uçaklarda meydana gelen kazaların büyük bölümüne neden olan etkenlerin başında yer alır. Baş üstü kabinleri açıldığında, en fazla düşen bu evrak çantalarıdır. Bu yüzden deri olan çantalar yerine kumaş olanları tercih etmenizi öneririz.

Standart evrak çantaları yerine dayanıklı, kauçuk destekli kaliteli malzemeden üretilen ayarlanabilir omuz çantaları da artık bilgisayar gibi aletlerin muhafaza edilmesinde kullanılıyor. Bunları, bavul ve çanta mağazalarının yanısıra açık hava eşyaları “outdoor” ya da fotoğraf aksesuarları satan mağazalarda da bulabilirsiniz. Bazılarının dış kısımlarında su şişesi koymak için ayrıca yerleri de mevcut. Profesyonel fotoğrafçılar ve macera meraklısı yolcuların iki farklı çanta taşımaları gerekir. Büyük bir çantaya kamera ve bilgisayar gibi aletleri yerleştirebilir, hatta bunu sırt çantası olarak kullanabilirsiniz.

Sadece kameralar için üretilen pratik tasarımlar arasında bel çantaları da mevcuttur; bu da seyahat ve gezi sırasında kameranızı taşırken ellerinizin özgür kalmasını sağlar. Bu çantaların içerisindeki küçük cepler makinelerinizin lens, video kaydedici gibi parçalarını da rahatça taşımanıza yardımcı olur.

“Son dakika” çantası
İkinci el çantanıza ek olarak ya da onun yerine yanınıza mutlaka katlanabilen, fermuarlı, naylon bir yedek el çantası da bulundurun. Bunları valizinizin içinde muhafaza edin, böylece ihtiyaç durumunda hemen çıkarıp kullanabilirsiniz. Valizinizde fazla yer işgal etmeyen ‘son dakika’ çantaları; aynı zamanda kirli çamaşır torbası ya da alışveriş çantası görevini de üstlenebilir. Bu çantalar uçakta da son derece kullanışlıdır. Örneğin uçuş görevlisi son dakikada kapıda bagajınızı kontrole teslim etmenizi istediğinde, hemen içinden bu yedek çantayı çıkarıp, yanınızda bulunması gereken değerli eşyalarınızı içine yerleştirip yanınıza alabilir ve koltuğunuzun altında muhafaza edebilirsiniz.

Gövdesiz sırt çantaları
“Konfor düzeyinde” kullanışlı olan bu çantaların sırt askıları ve göğüste bağlanan bantları dolgu maddesiyle desteklenir, bunların dışında çantanın içinde ilaveten hiçbir çerçevesi yoktur. Bu modeldeki çantaları yolculuk sırasında çift askıyla sırtınızda taşıyabilir; ya da tek askıyla omuz çantası olarak kullanabilirisiniz. Bunlar “hafif” seyahat eden yolcular ve bagaj ağırlıkları 9 kiloyu aşmayan çocukların taşımaları için idealdir. Gövdesiz, torba tarzındaki bu çantalar, içten gövdeli diğer modellere nazaran daha hafif ve düşük fiyatlıdırlar.

Tekerlek opsiyonlu seyahat çantaları
Bu işlevsel çantalar, hem sırtta taşınabilmeleri hem de tekerlekli olarak kullanılabilmeleri nedeniyle popüler modeller arasında yer alır. Ergonomik tasarımları sayesinde sırt ve belinizi desteklerken; uzayıp kısalabilen çekme kolları ve tekerlekli kullanım olanaklarıyla seyahatiniz sırasında uzun saatler farklı biçimlerde yanınızda taşıyabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus çantaların ağırlığı olmalı, farklı biçimlerde taşıyabileceğiniz kadar doldurmanızı tavsiye ederiz.

Tekerlekli valizler
Tekerlekli valizler çok cazip gelebilir. Ancak ilk etapta valizin ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinden emin olun; bir el bagajı, tekerlekli valiz ya da hafif bir el çantası da işinize yarayabilir. Eğer çok yürümeniz, tırmanmanız, merdiven çıkmanız gereken hareketli ve zorlu bir seyahat planlıyorsanız tekerlekli valizler yerine dönüşebilen sırt çantalarını tercih etmenizi öneririz. Bu tür çanta ve valizlere çok fazla ağırlık doldurursanız tutma yerlerinin ya da tekerleklerinin kırılma riskini unutmayın.

Tekerlekli valizler; sert malzemeden yapılanlar, iç içe geçebilen tutma yeri olanlar ya da içinden tekerlekli olanlar gibi çeşitlere sahiptir. Sade, genişlemeyen tasarımlı olan çantaları fazladan doldurmanız mümkün olmaz, bu da sizin için pratik bir seçenek oluşturabilir. Neredeyse tüm modellerde ekstra bir cep, file, eşya kesesi gibi bölümler bulunur. 50-74 cm arasındaki farklı ölçü seçenekleri, koltuğunuzun altında muhafaza etmeniz için idealdir. Yaklaşık 55 cm’lik ölçü ideal boydur, fakat ekstra depolama alanı isteyenler için 60 cm’lik çantalar da gerekli mobiliteyi sağlayabilir. Standart modelerde yeteri kadar geniş bir iç hazne, iç cepler ve emniyet bantları sabittir. Takım elbise ve giysilerinizi asabileceğiniz üst bölümü olanları da seyahat konseptinize göre seçebilirsiniz.

Elbise asma yerine sahip olan tekerlekli valizler, geleneksel şehirler arası seyahatler için son derece uygundur. Valizinizi seçerken üç tarafa dönebilen ve kolay açılıp kapanmasını sağlayan sağlam fermuar yeri, güçlü bir gövdesi, ergonomik çekme kolu, içeriden dönen tekerlekleri ve dayanıklı kauçuk malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. 48-54 cm arası genişlik toparlanmanız için ideal olacaktır. İçeri geçebilen tutma kolunun valizin eşya yerleştirdiğiniz gövdesinde fazla yer kaplamamasına da dikkat etmelisiniz. Bu kolların kolayca açılıp kapanabilmeleri gerekir (kaç adet çekme koluna ihtiyacınız varsa) ve hem açık hem de kapalı olduğu durumlarda kendiliğinden kitlenebilme özelliğine sahip olmalıdırlar. Çekme kollarının pek çok alternatifi mevcut. Değiştirilemeyenler yerine, gerekli durumlarda yenilenebilen modelleri seçmenizde fayda vardır. Bazı “ergonomik” modeller ise tutarak sürüklediğiniz sırada kolunuza ve elinize yansıyan yükü hafifletme özelliğine sahiptirler. Çantanın dışında bulunan ilave bölümlerin de ihtiyacınıza uygun olmasına dikkat edin. Köşebentli cepler, yırtmaçlı olanlardan daha kullanışlıdır. Fazla saklama bölümüne ihtiyacınız varsa dış cepleri bol olan bir modeli seçin. Sadece çantayı ve ceplerini çok fazla doldurursanız, baş üstü kabine sığmaması ihtimalini unutmayın! Taşıyacağınız zaman da çok dolu olan bagaj size zorluk çıkaracaktır.

Günlük kullanıma yönelik sırt çantaları
Günübirlik yolculuklar için çok amaçlı el çantaları oldukça kullanışlıdır. Bunları sırtınızda ya da omuzunuzda taşıyabilir, ellerinizi özgür bırakabilirsiniz. Günlük yürüyüşlerinizde valizinizi otele ya da kilitli bir dolaba bırakıp sadece bu sırt çantanızı yanınıza alabilirsiniz. Dayanıklı hafif bir kumaştan yapılmış olmalarına özen gösterin. Bazı sırt çantalarının üzerinde ek olarak monte edilen, istediğiniz zaman çıkarabileceğiniz, fazla ağırlık oluşturmayan ek bölümler de bulunabilir. Bunların yanı sıra tamamen katlanıp küçülebilen yağmurluk kumaşına benzer ince malzemeden üretilmiş olan çantaları da ihtiyaç duyabileceğiniz ihtimali üzerine valizinize yerleştirebilirsiniz. Çift fermuarlı modeller, çantanızı bir yerde saklamak istediğinizde işinize yarar. Ayrıca üzerine kilit yerleştirerek çantanızdaki kamera ve diğer değerli eşyalarınızı güvenli biçimde saklayabilirsiniz.

Elbise çantası seçerken
Elbise çantası aynı zamanda asıl bagajınız olabilir. Çok fazla çeşidi bulunan bu çantalar takım elbise, gece elbiseleri, smoking ve gömlek gibi kıyafetleriniz için son derece kullanışlıdır. Asılabilen çantalar 2 - 4 takım elbise alma kapasitesine, 100 ile 140 cm uzunluğuna sahiptir. Eğer daha uzun boyda olan bir elbise çantası seçtiyseniz, üçe katlayıp kabine ya da bazı uçaklarda koltuğunuzun altına yerleştirebilirsiniz. Sade bir giysi çantası bir adet takım elbise ya da bir kullanımlık smokin gibi resmi bir kıyafeti taşımanız gereken günlük seyahatleriniz için ideal olabilir. Bazı modeler tekerleklidir.

Yarı sert gövdeli çantalar iskeletlerinin sağlam olması için bir çeşit boru mekanizması ile desteklenirler. Çantanın dış kısmında bulunan askı kancasının çıkarılabilir ya da içeriye alınabilir olmasına özen gösterin. Çantayı taşımanızı sağlayan tutma kolu, ağırlığıyla doğru orantılıdır. Bu yüzden çok fazla giysi asarsanız tutma kolu kırılabilir. Bazılarının aksesuar, ayakkabı yerleştirmek için ekstra cepleri de mevcuttur. İçlerinde kravatlar için askı yerleri bulunanlar da mevcuttur, bunlar pratik kullanıma uygun olabilir. Elbise çantanızın askı yerlerinin çıkabilir ya da içeriye gizlenebilir olmasına özen gösterin. Aksi durumda kabindeki diğer eşyalara takılıp ve kabini açtığınızda hepsinin birden düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Valiz seçiminizi yaptıktan sonra, valizinizin kolayca açılmasına ve içerisinde organize olmanızı engelleyecek herhangi bir unsur olmamasına dikkat etmelisiniz. Çerçeve, büyük poşetler ve benzeri aksesuarlara çok fazla yer verirseniz kıyafetlerinize yeterli alan kalmayabilir. Son olarak çantanızın ağırlığına da dikkat etmelisiniz. Merdivenlerde taşıyabiliyor musunuz ya da yukarıya kaldırabiliyor musunuz?

  • Sep 16, 2015
  • Kategori: Çanta
  • Yorumlar: 0
Related Articles
Yorumlar: 0

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap

Lütfen tüm alanları eksiksiz bir şekilde doldurunuz .*